Přemýšlíte nad tím, že byste se chtěli naučit hrát na zobcovou flétnu? Nebo hledáte rady a zkušenosti, protože chtějí na flétnu hrát vaše děti? Proto vám v článku přinášíme několik praktických rad, které každému začátečníkovi ulehčí výuku hry na zobcovou flétnu a pomohou v začátcích.
Výběr zobcové flétny pro začátečníky doporučujeme konzultovat s pedagogem - velmi záleží na věku, vzrůstu a zkušenostech hráče. Při výběru je potřeba věnovat pozornost materiálu, tvaru zobce a také náročnosti na údržbu.
„Výuce na zobcovou flétnu se věnuji od roku 1989 na ZUŠ ve Vysokém Mýtě, proto mám s výběrem nástrojů pro začátečníky nemalé zkušenosti. Přináším vám proto několik typů, které jsou z mého pohledu pedagoga vhodné pro malé děti i pro větší začátečníky.“ Lada Štěpánková Polcarová, DiS.
Základní učebnicí pro děti předškolního a školního věku je Flautoškola I., ve které i rodič – laik porozumí učební látce.
Pro malé začátečníky je zobcová flétna vhodná již mezi 4. a 5. rokem, kdy je dítě schopné tento nástroj ovládat a především se na hru soustředit. Velmi výjimečně lze s flétnou začít i dříve, dítě by však mělo být schopné alespoň 15 – 20 minut udržet pozornost a vnímat rady pedagoga a mít dobrou motoriku prstů i úst.
Na prvních lekcích doručujeme přítomnost rodičů. Uvidí nejen, jak výuka probíhá, ale především se od pedagoga dozví, jak s dítětem doma pracovat a hru na flétnu procvičovat. Pro opakování a trénink stačí chvilka, ale pravidelná. Jednou týdně je velmi málo.
Chcete-li sobě či svým dětem dopřát kvalitní základy a odbornou hru na flétnu, doporučujeme vyhledat odborného pedagoga na základní umělecké škole. Často se setkáváme s tím, že především děti, které na flétnu chodily v mateřské školce, mají zafixované špatné základy, které se těžko odbourávají.
Zobcová flétna jako každý dechový nástroj je výborným pomocníkem ke správnému dýchání, věnujte bránicovému dýchání spolu s pedagogem pozornost, ruku v ruce s dýcháním souvisí i správný postoj.
Popis zobcové flétny
Rozdíl mezi anglickým (barokním) a německým prstokledem je ten, že u anglického (barokního) způsobu hrajete tón "f" dvěma prsty - ukazováčkem a prsteníčkem, tedy tzv. vidličkou. Německý prstoklad tento tón řeší jen jedním prstem - ukazováčkem. Jakou flétnu zvolit záleží na učiteli, více preferovaný prstoklad je anglický (barokní).
Pokud s výběrem zobcové flétny či učebnice potřebujete poradit, neváhejte nás kontaktovat.